Ranking kredytów hipotecznych


Zestawienie najlepszych ofert kredytów hipotecznych bazujące na aktualnych danych z banków.
Ranking kredytów hipotecznych to proste zestawienie dziesięciu najlepszych ofert kredytów na domy i mieszkania. W kolumnach tabeli znajdziesz nazwę banku, wysokość raty kredytowej, prowizję i oprocentowanie. Możesz też uzyskać bliższe szczegóły na temat konkretnej oferty, a także umówić się na spotkanie z przedstawicielem wybranego banku. Ranking kredytów hipotecznych jest zawsze aktualny. Tworzy się go w oparciu o najnowsze oferty bankowe.

Kredyt hipoteczny – wprowadzenie.

Myśl o kupnie domu lub mieszkania przychodzi nam do głowy zwłaszcza wtedy, gdy mamy dość dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi lub wynajmowanie jej za pieniądze. Wszak tę samą kasę, którą oddajemy wynajmującemu możemy oddawać bankowi w ramach spłaty kredytu, a przy tym mieć poczucie, że jesteśmy na swoim. Co prawda, to na czym jesteśmy nasze będzie za jakieś dwadzieścia, trzydzieści lat, ale to i tak lepsza perspektywa niż taka, w której to co wynajmujemy nigdy nie będzie naszą własnością.

Na dobry początek. O klasie mężczyzny świadczy podobno to jak kończy. Dobry kredytobiorca wie jak zacząć. Ma świadomość tego, że dobry początek przygody z kredytem to znajomość własnych możliwości finansowych. Nie sztuka zapożyczyć się, a potem nie wiedzieć czym spłacać pożyczkę. Sztuka zaplanować ją tak, by nie rujnowała budżetu domowego przez następne kilkadziesiąt lat. Krótko mówiąc chodzi o określenie zdolności kredytowej. Nie jest to łatwe, dlatego warto w tym momencie skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Opinia profesjonalisty o naszej sytuacji finansowej sprawi, że spojrzymy obiektywnie na całą sprawę, to znaczy chłodne kalkulacje i konkretne liczby wezmą górę nad złudzeniami i nierealnymi oczekiwaniami. Doradca kredytowy już na tym etapie uświadomi nam co obniża, a co podwyższa naszą zdolność kredytową. Obniża ją między innymi możliwość zaciągania długów na kartach kredytowych i osobistych kontach bankowych. Planując wzięcie kredytu na dom lub mieszkanie, mamy większą szansę na otrzymanie go, jeśli w porę zlikwidujemy debet i karty kredytowe. Koszty kredytu hipotecznego wyglądają zupełnie inaczej gdy sami je sobie wyobrażamy, a zupełnie inaczej gdy przedstawi je fachowy doradca kredytowy. W obiektywnym spojrzeniu na kredyt bardzo pomaga symulacja rat, które będziemy spłacać co miesiąc przez wiele lat. Rozmowa z doradczą uświadomi nam także fakt, że pożyczka hipoteczna najprawdopodobniej pozbawi nas możliwości zaciągania gdziekolwiek jakichkolwiek kredytów. Przez długi czas trzeba będzie zaspokajać swoje potrzeby bez kredytów samochodowych, gotówkowych itp. O dodatkowym kredycie na remont kupionego domu lub mieszkania też nie będzie mowy. Warto więc gotówkę potrzebną na ten cel dodać do ceny zakupu nieruchomości i pożyczyć w kredycie hipotecznym. Podczas pierwszej rozmowy z doradcą kredytowym warto sporządzić listę dokumentów, które będą niezbędne przy wnioskowaniu o kredyt. Czas zdobywania niektórych będzie dość długi, a zatem warto zacząć zdobywać je już na tym etapie.

Pierwsza umowa i wniosek o kredyt. Pierwszą umową jaką podpisujemy ubiegając się o kredyt hipoteczny jest tak zwana umowa przedwstępna. Etap ten najlepiej zacząć od znalezienia nieruchomości na której spłatę będzie nas stać. Uzbrojeni w wiedzę otrzymaną od profesjonalisty wiemy czym dysponujemy i jak daleko sięgać mogą nasze marzenia. Umowa przedwstępna jest dokumentem jaki podpisujemy my i osoba, od której kupujemy nieruchomość: deweloper lub właściciel. W umowie tej powinna widnieć cena nieruchomości, wysokość wpłacanej zaliczki, informacje o nieruchomości, a także dane stron zawierających umowę. W dokumencie tym powinna się znaleźć informacja o dniu zawarcia umowy ostatecznej. Przy czym dzień ten należy asekuracyjnie wyznaczyć na dość odległy termin, to jest jakieś trzy miesiące. Chodzi o to, że załatwianie formalności związanych z kredytem może się przedłużyć i trudno to przewidzieć, a termin podpisania umowy ostatecznej nie może być przekroczony. Dzierżąc w ręku podpisaną umowę przedwstępną, dowód wpłacenia zaliczki i zestaw potrzebnych dokumentów możemy pójść do banku i złożyć wniosek o kredyt. Złożenie wniosku polega na wypełnieniu dość długiego formularza, w którym bank pyta nas o różne rzeczy. Bank ma prawo prosić o informacje na temat historii naszego zatrudnienia, wydatków domowych, zgromadzonych oszczędności itp. Uchylanie się od odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu może przekreślić szansę na otrzymanie pożyczki.

Wstępna decyzja banku. Po tygodniu od złożenia wniosku kredytowego możemy spodziewać się wstępnej decyzji kredytowej. Jeśli bank zamierza udzielić nam kredytu, zostaniemy poproszeni o dostarczenie kolejnej partii dokumentów. Wstępna decyzja nie jest ostateczna, bank może ją w każdej chwili zmienić. Dlatego ważne jest, by dostarczyć mu wszystko o co prosi i zaakceptować warunki jakie proponuje. Oczywiście mamy też prawo rezygnacji z ubiegania się o kredyt, jeśli warunki podane przez bank nam nie odpowiadają. Z tego względu wniosek o kredyt warto składać w kilku bankach i na tym etapie wybrać ten, w który warunki udzielenia pożyczki są najlepsze.

Umowa kredytowa. Po otrzymaniu wszystkich wymaganych dokumentów i ponownym rozpatrzeniu wniosku, bank decyduje ostatecznie czy da nam kredyt czy nie. Jeśli decyzja jest ?na tak? w ciągu trzydziestu dni musimy podpisać umowę. Umowa o zawarciu kredytu hipotecznego jest długa i napisana fachowym językiem. Wśród wielu paragrafów punktów i podpunktów znajdują się takie, które bezpośrednio dotyczą nas. Może być tak, że w celu uzyskania pożyczki na korzystniejszych warunkach musimy założyć w danym banku rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy lub przyjąć kartę kredytową. Podpisanie umowy jest ostateczne, dlatego lepiej nie robić tego, jeśli dokument ten nie jest dla nas do końca zrozumiały. Na naszą prośbę bank wyda nam wzór umowy byśmy mogli dokładnie zapoznać się z jej treścią. Mamy prawo prosić pracownika banku o wytłumaczenie wszystkiego co jest dla nas niejasne.

Szczęśliwe zakończenie. Po podpisaniu umowy o kredyt nareszcie stajemy się właścicielami nowej nieruchomości. Podpisanie umowy oznacza uruchomienie kredytu, czyli przelanie pieniędzy na konto sprzedającego nieruchomość. Zanim to jednak nastąpi, bank musi zobaczyć akt notarialny i dowód wpłaty wkładu własnego, jeśli umówiliśmy się na taki z bankiem. Do banku musimy wziąć ze sobą także dokument potwierdzający wpis do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku. Ostatnim dokumentem jaki musimy okazać jest polisa ubezpieczeniowa nabywanej nieruchomości. Teraz możemy zacząć cieszyć się własną przestrzenią mieszkalną o ile radości tej nie zakłóci uszczuplony o comiesięczne raty budżet rodzinny.

Idzie nowe. Z początkiem roku 2014 otrzymanie kredytu hipotecznego będzie trudniejsze. Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzenie obowiązkowego wkładu własnego. W przyszłym roku wkład ten ma wynosić 5 procent ceny nieruchomości. Za cztery lata wysokość wkładu ma wynosić 20 procent tej ceny. Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny na dotychczasowych warunkach, trzeba się więc pospieszyć…